Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Okuma alışkanlığı, bireyin kitap okumayı bir ihtiyaç olarak görerek düzenli olarak okuma ihtiyacı duymasına verilen isimdir. Kitap okumanın düzenli hale getirilebilmesi için okuma alışkanlığı kazanmak olmazsa olmazdır. Okuma alışkanlığına sahip olmayan bireyler kitap okumaktan zevk almayacakları gibi bir süre sonra bu aktiviteyi de terk edeceklerdir. Peki, çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Okuma alışkanlığının temeli ailede atılmakta ve okullar aracılığıyla öğretmenler tarafından inşa edilmeye devam edilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurulduğuna çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılması hususunda ailenin ve öğretmenlerin rolü son derece kritiktir.

Çocukların aile bireylerinin yaptıkları davranışları örnek aldığı düşünülürse anne ya da babanın düzenli bir kitap okuma alışkanlığına sahip olması süreci büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Kitap okumayan ailelerin çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmaları ise tahmin edebileceğiniz üzere bir hayli zor olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılmasında aile büyük önem arz etmektedir.

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

  • Küçük yaştaki çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için onlara özel zaman ayırarak, ilgi alanlarına ve yaşına uygun masal, öykü kitapları okumak çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için doğru bir adım olacaktır.
  • Aile bireylerinin ve çocuğun kolaylıkla ulaşabileceği şekilde evinizin bir köşesine birçok farklı kitaptan oluşan kitaplık oluşturulabilir. Bu alanı eğer mümkünse kırlent gibi öğeler ile destekleyerek küçük bir kütüphane edası oluşturmak oldukça etkili olacaktır.
  • Çocuklarınız için tercih edeceğiniz kitaplar kesinlikle çocuğunuzun ilgi alanlarına ve yaşına uygun olmalıdır. Aksi takdirde çocuğunuz bir müddet sonra sıkılacak ve kitaplardan soğuyacaktır.
  • Kitap okuma alışkanlığı kazandırmada kütüphanelerin önemi azımsanmayacak derecede etkilidir. Eğer imkânlarınız el veriyorsa sık sık kütüphaneleri ziyaret etmek, çocuğunuzda olumlu etki bırakacaktır. Aynı zamanda okul tarafından düzenlenen kütüphane ziyaretleri de çocuğunuzun sosyal bir ortamda alışkanlık kazanmasını sağlayabilir.
  • Eğer anne ya da baba aile içerisinde ödül mekanizmasından faydalanıyorsa bu durumda ödüllerin kitap olmasını sağlamak çocuğunuzu kitap okumaya teşvik edecektir.
  • Çocuklarınız için ilk aşamada resim ağırlıklı kitaplar tercih etmek hem okumalarını kolaylaştıracak hem de ilgisini daha fazla çekmesini sağlayacaktır.
  • Çocuğunuza kitaplar hakkında araştırma yaparak kısa da olsa bilgilendirme yapmak akılda kalıcı bir teknik olacaktır. Örneğin bunun için popüler kitapları, yazarlarını araştırabilir ve çocuğunuza uygun bir şekilde sıkıcı hale getirmeden anlatabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz hala kitap okuma alışkanlığı kazanmadıysa öğretmenlerinden ve bir adım daha ileri giderek psikologlardan destek alabilirsiniz. Rehberimizde paylaşılan bilgilerin kesin bilgilerin olmadığını, araştırma sonucunda derlendiği lütfen unutmayın.

Bir yorum bırakın