Çocuklara Sorumluluk Bilinci Nasıl Kazandırılır?

Çocuklar hem beyin hem vücut olarak genel anlamıyla yeni gelişmekte olduğu için çocuğa sorumluluk bilinci kazandırmak zor olduğu gibi günümüz çocuklarının sahip olduğu şartlar ve yaşam tarzları nedeniyle çocuğa sorumluluk kazandırmak zor oluyor. Bu nedenle psikolog ve psikiyatrist destekleri tercih ediliyor.

Çocukların sorumluluk bilincine sahip olması adına aileler fazlasıyla özen gösterir. Çünkü çocukların sahip olacakları sorumluluk bilinci “ağaç yaşken eğilir” atasözü ile daha da net açıklanıyor. Çünkü bilgisayar bağımlısı bir çocuğa saatler boyunca ders çalıştırmak nasıl çok zor ise çocukken verilmeyen sorumluluk bilinci de ileride aynı şekilde sizler için de çocuğunuz için de zararlı olacaktır.

Çocuklara Sorumluluk Bilinci Nasıl Kazandırılır
Çocuklara Sorumluluk Bilinci Nasıl Kazandırılır?

Peki Çocuklara Sorumluluk Bilinci Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara sorumluluk bilinci verebilmek ve geliştirebilme de en önemli görevler anne ve babalara kalıyor. Sorumluluk bilinci okulda kazanılmaz sadece okulda pekiştirilir. Bu nedenden dolayı sorumluluk bilincini evde aşılamanız gerekmektedir. Eğer çocuklar sorumluluklarının farkında değilse problemler genelde ailede aranmalıdır. Çünkü çocuğunuz sizin sorumluluğunuzda ise ona sorumluluk bilincini aşılamanız ve sonra çocuğunuzdan beklemeniz gerekiyor. Bunun aksi durumda ise işin sonunda siz de sorumluluk bilincini yerine getirmemiş oluyorsunuz.

Onu tanıyın

Çocuğunuzu tanıyor olabilirsiniz fakat daha iyi tanımaya çalışın. Çocuğunuzun yaşı ile yapabilecekleri, anlayabilecekleri şeyleri belirlemelisiniz. Yeteneklerini, gelişimini, seçtiği arkadaşlarını ve eksik gördüğünüz konularda üzerinize düşeni yapın.

Canlı örnek olun!

Sorumluluk aşılamak için ilk olarak kendi sorumluluklarınızı layığı ile yerine getirmelisiniz. Çünkü çocukların her zaman anne ve babalarına özendiğini söyleyebiliriz. Bu durumla canlı olarak veya sosyal medya üzerinden karşılaşanlar kesinlikle vardır.

Boyundan büyük sorumluluk yüklemeyin

Çocuğunuzu bezdirmek için yapılacak en iyi şey diyebiliriz. Çünkü 2-3 yaşındaki bir çocuktan odasını toplayabilmesini, kendi ayakkabılarını kendisinin giymesini veya kendi üstünü kendisini giymesini bekleyemezsiniz. Ufak mont ve yelek giymek, oyuncaklarını toplamak ve sizin gözetiminizde elini yıkamak gibi zor olmayan görevler ile alıştırabilirsiniz.

Her şeyden önce çocuklarınızın yapabileceği şeyleri yapmayın, ona yardımcı olarak birlikte tamamlayın. Uzun süre boyunca istikrarlı şekilde kontrol altında tutun. Yaptıkları zamanla “sorumluluk” olarak çocuğunuzun beyninde yer alacaktır.

Bir yorum bırakın